rehabilitacja niemowląt
rehabilitacja niemowląt i dzieci

Moja ukryta lista VA

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wiedziałem, że nadejdzie rozmowa i wiedziałem, kiedy zobaczyłem numer, co powiedział mi głos z drugiego końca. Mój najstarszy pacjent zmarł cicho w domu tego dnia, tydzień po jego urodzinach i dokładnie tyle czasu, po tym, jak zdecydował, że na zawsze skończył z hemodializą. Dało mu to wiele dobrych lat, ale kiedy wszedł w jego połowie lat 90. życie stawało się coraz trudniejsze. Wiedział i wiedziałem, że nadszedł czas, aby się pożegnać. Kilka dni później uczestniczyłem w pogrzebie tego człowieka – niewątpliwie wśród ostatnich weteranów drugiej wojny światowej, które zobaczę jako lekarza. Od czasów studenckich pracuję w szpitalach Veterans Affairs (VA). W tym czasie oddziały były przepełnione ludźmi ocalałymi z teatru Pacyfiku, bitwami w Normandii i Północnej Afryce, miejscami i czasami, które wcześniej znałem tylko z lekcji historii.
Pierwszym pacjentem, któremu przydzielono mnie jako urzędnika trzeciego roku na oddziale medycznym w szpitalu West Haven w Connecticut, VA był jeden z tych mężczyzn. Z powodu przewlekłej choroby płuc niebieskawy i trudny do oddychania, milczał, gdy moja trzecia próba pobrania krwi z tętnic zakończyła się niepowodzeniem. Wycofałem igłę, przepraszając obficie i wycofałem się z pokoju ze wstydem.
Doktorze, gdzie myślisz, dokąd jedziesz. Zawołał za mną. Nie ma sensu tłumaczyć, że ledwie byłem na oddziałach – doktor to był. Powiedziałem mu, ledwie szeptem, że po prostu znajdę kogoś innego, kto pobierze próbkę krwi.
Nie ma takiej szansy, doktorze. Nie, dopóki mam kolejną rękę – powiedział, zwijając rękaw. Przetrwał lądowania D-Day, widział horrory znacznie gorsze niż 25-letni student medycyny niosący zestaw do pobierania krwi. Uderzyłem w tętnicę, a on uścisnął mi dłoń z wielką satysfakcją.
Teraz ci ludzie z największego pokolenia są malejącą obecnością, ich historie stają się coraz cenniejsze, gdy ich liczba się zmniejsza.
Pamięci mojego pacjenta było radosne, pełne przyjaciół, śmiechu i refleksji na całe życie przygód. Widziałem łuk pełnego życia, trajektorię mojego pacjenta od uderzająco przystojnego młodego pilota do surowego jeźdźca konnego do człowieka, którego znałem – człowieka, którego życie, pomimo zmniejszającego się zdrowia fizycznego, było potężną siłą do końca.
Pojechałem sam do domu, po pustynnych drogach hrabstwa East w San Diego. I zacząłem myśleć o innych pacjentach, których straciłem.
W skomputeryzowanym systemie rejestracji pacjentów w szpitalu VA w San Diego – ten sam system, którego używałem jako studenta medycyny w Connecticut i tych samych lekarzy VA w Phoenix i wszędzie indziej w kraju – każdy klinicysta może prowadzić osobistą listę pacjentów: jedna lista dla kliniki, jedna dla jednostki hospitalizacyjnej i tak dalej. Na mojej liście trzymam nazwiska wszystkich moich pacjentów w jednostce dializ, żywych lub martwych. Dodaję nowe nazwiska, gdy przychodzi ktoś nowy, ale nie mogę zmusić się do usunięcia innych nazwisk z listy.
Pacjenci, którzy już nie są ze mną, to moja ukryta lista VA, arkusz kalkulacyjny, za pomocą którego oceniam moją pracę.
Moja ukryta lista przypomina mi niektóre z moich najtrudniejszych dni jako lekarza. Przypomina mi, że zadyszka może być oznaką ostrego zawału mięśnia sercowego, że rak nerkowokomórkowy może powtórzyć się wiele lat po wstępnej diagnozie, że mężczyźni mogą dostać inwazyjnego raka piersi
[podobne: uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych reumatologia kolejka, medycyna po dyplomie konferencje, laserowe usuwanie przebarwień ]

Tags: , ,

No Responses to “Moja ukryta lista VA”

 1. Janina Says:

  Wartościowy tekst, ale niepełny.

 2. Mikołaj Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do Klinika stomatologiczna[...]

 3. Bartosz Says:

  Zapalenie oskrzeli mam co najmniej 2 razy w roku

 4. Marta Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu dentysta gliwice[...]

 5. Matylda Says:

  Jaki jest cel takich artykułów jak ten i kilka innych

 6. Oliwia Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu stomatologia bydgoszcz[...]

 7. Overrun Says:

  Myślałam że to anemia

Powiązane tematy z artykułem: laserowe usuwanie przebarwień medycyna po dyplomie konferencje uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych reumatologia kolejka