rehabilitacja niemowląt
rehabilitacja niemowląt i dzieci

Aktualizowanie efektywności kosztowej – Ciekawa odporność progu 50 000 USD za każdy QALY

Posted in Uncategorized  by admin
November 2nd, 2018

Od ponad dwóch dziesięcioleci stosunek 50 000 $ na rok życia skorygowany o jakość (QALY) uzyskany dzięki zastosowaniu danej interwencji medycznej odegrał ważną, choć enigmatyczną rolę w kręgach polityki zdrowotnej jako punkt odniesienia dla wartości opieki. Naukowcy przywołali ten wskaźnik efektywności kosztowej, aby promować lub potępiać konkretne inwestycje w technologie medyczne i programy zdrowotne. Tymczasem krytycy twierdzą, że stosunek ten jest źle rozumiany i niewłaściwie wykorzystywany. Fakt, że wskaźnik 50 000 USD na QALY utrzymywał się, świadczy o potrzebie progu wartości i korzyści, z jakich korzystają podmioty dominujące. Trwało to, nawet jeśli Stany Zjednoczone wprowadziły przepisy przeciwko wyraźnemu stosowaniu progów kosztu na QALY i utrzymały swój własny, nawet jeśli zdrowy rozsądek może narzucać, że powinien on być aktualizowany w celu odzwierciedlenia inflacji i wzrostu gospodarczego. Podobnie jak 4-minutowa biega, która wytrzymała zagrożenie dla jej znaczenia (aktualny rekord to 3:43, a sport dawno temu zmienił wyścigi mistrzostw na 1500 m, mila metryczna ), 50 000 USD na QALY zachowuje jego miejsce w wyobraźni. Kiedy Stany Zjednoczone debatują na nowo, ile wydać na opiekę medyczną – pytanie, na które zwrócono uwagę dzięki drogim lekom na raka i wirusowe zapalenie wątroby typu C – warto ponownie zastanowić się, co oznacza stosunek, dlaczego się utrzymuje i jak może być. zastosowane w bardziej rozsądny sposób w celu informowania o priorytetowych dyskusjach dotyczących zasobów w dzisiejszej opiece zdrowotnej i klimacie gospodarczym.
Stosunek 50 000 $ na współczynnik QALY ma mętne początki. Często wiąże się to z decyzją USA o udzieleniu ubezpieczenia Medicare pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek (ESRD) w latach 70. XX wieku: ponieważ stosunek kosztów do skuteczności w przypadku dializy wynosił w tym czasie około 50 000 USD na QALY, decyzja rządu zapewne potwierdziła, że punkt krytyczny niejawnie1. Jednak związek z dializą jest niedokładny – a nawet coś z miejskiej legendy, biorąc pod uwagę, że stosunek kosztów do skuteczności w dializie był prawdopodobnie bardziej podobny od 25 000 do 30 000 USD na QALY, decyzja ESRD była kontrowersyjna, a nawet czas Medicare obejmował niektóre zabiegi kosztujące ponad 50 000 $ za QALY.1
Progi opłacalności, o których mówią autorzy amerykańskich analiz kosztów i korzyści, 1990-2012. Co więcej, standard 50 000 USD na QALY nie zyskał szerokiego zastosowania aż do połowy lat 90., długo po decyzji ESRD, i wydaje się, że wynika on bardziej z serii artykułów, które proponowały przybliżone zakresy (od 20 000 do 100 000 USD za QALY) w celu określenia kosztów – skuteczna opieka. Pole ustaliło 50 000 USD za QALY jako arbitralną, ale wygodną liczbę okrągłą, po kilku znaczących analizach opłacalności w połowie lat 90. odniesiono się do tego progu i pomogło zamrozić go w konwencjonalnej mądrości.1 Badacze wciąż cytują próg regularnie, chociaż w W ostatnich latach więcej odnosiło się do 100 000 USD na QALY (patrz tabela).
Społeczny próg opłacalności – który wskazuje na chęć płacenia za poprawę zdrowia – można również wywnioskować z jego budżetu na wydatki na opiekę zdrowotną. Teoretycznie, gdyby wszystkie interwencje mogły być mierzone w zbliżonych kategoriach i uszeregowane według przychylności ich przyrostowych wskaźników efektywności kosztowej, decydenci o ustalonym budżecie mogliby maksymalizować zyski zdrowotne, wybierając interwencje o najniższych (najkorzystniejszych) wskaźnikach i pracując na swój sposób. w dół listy aż do wyczerpania dostępnych zasobów
[podobne: przywileje dawcy krwi, ośrodek chorób rzadkich, lekarz medycyny pracy warszawa centrum ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: lekarz medycyny pracy warszawa centrum ośrodek chorób rzadkich przywileje dawcy krwi